Chlieb(v) náš predvolebný.

Autor: Juraj Vavrík | 2.2.2016 o 5:28 | Karma článku: 2,01 | Prečítané:  410x

Posledný Median len potvrdzuje základné fakty, SMER+SNS majú spolu skoro 47%, zvyšok parlamentného pelotónu čosi pod 40%, komínom vyletí nadštandardných takmer 14% hlasov. 

Tentoraz s  otáznikom - rodinou Borisa Kollára, a otázkou, či už môže začať pomaly leštiť kľučky na parlamentých dverách.

Vyretušované bilboardové Slovensko, nestárnuce portréty recyklovaných úsmevov, hlbokomyseľných sloganov a posolstiev, z ktorých pre mňa osobne vyčnieva “odbornosť nemá národnosť“. Ovzdušie nasýtené zmesou predvolebných sľubov, halušky, guláše a kapustnice, sýti bezdomovci, nafukovacie hrady a púťové atrakcie, oprášená sláva spevákov a kapiel predvolebnej plesovej sezóny, (ne)trpezlivé načúvanie kandidátov hlasu ľudu, emotívne diskusie a overené recepty na (ne)riešenie neduhov našich reálií. Od určitého promile najväčší podiel vizionárov, geopolitikov a znalcov pomerov na štvorcový kilometer v celej Únii, blízkom východe a Rusku dohromady.

Stranícki spindoktori meniaci sa na kmeňových šamanov, oživujúcich chladnúce témy, ešte nedávno rozpaľujúce mysle elektorátov, volebné štáby zahľadené do sklených gúľ najímaných analytikov, žiadaný je každý, kto dokáže zručne narábať s najnovšou verziou Photoshopu, vytvárať ilúziu úspechu, prikrášliť ponúkaný obal ... Koho dnes trápi obsah a volebné programy?

Majitelia podpisových vzorov a strážcovia pečiatok podpisujúci na poslednú chvíľu dodatky k zmluvám, navyšujúcim prahové hodnoty investícií s cieľom pritiahnuť ďalšie okruhy budúcich voličov. Pretože ešte stále sa tretina z nich nemieni unúvať k volebným urnám. To je odhadom 1,5 milióna voličov. 350 tis. z tých, ktorí sa zúčastnia, je rozhodnutých dať hlas tým, ktorých životný štandard sa nebude odvíjať od budúceho pôsobenia v slovenskom parlamente.

Opäť raz rozhodnú tí, ktorí prežili najlepšie roky budovaním istôt zamestnaneckých vzťahov a dnes ani veľmi nechcú vidieť riziká svojich budúcich dôchodkov. Ktorí ani veľmi nepostrehli, že bývalé štátne manažmenty nahradili plnoprávni majitelia, ktorí dnes sledujú vlastné privátne ciele. A paradoxne sa dnes majú lepšie vďaka tomu, čo vlastne ani nechceli, čoho sa zúčastnili kedysi na začiatku ako majitelia kupónových knižiek. Nechali si sprivatizovať vlastné túžby a ideály, roky poctivej práce vymenili za mikrovlnné rúry, ploché televízory, dovolenky na Jadrane a vlaky zadarmo. Dnes sa prizerajú, ako výnosy z ich celoživotnej práce miznú (väčšinou) v daňových rajoch, ako sa priemer prehlasuje za nadštandard hodný príplatku, ako si privilegovaní sprivatizovali tento štát k obrazu svojmu. Ako štátna byrokracia drví všetko tvorivé, pretože aj ona má záujem na dvíhaní vlastného životného štandardu. Že zdaní čo sa dá (aj nedá) a prerozdelí medzi tých správnych. Kto má záujem, môže sa prizerať.

Čo na tom, že sa nám kráti dych v spleti priemerných, že sme už dávno zabudli, ako vyzerá vyrovnaný rozpočet. Že dnešné dlhy sú budúce dane, že si dnes prejedáme solídny zajtrajšok. Ťažko uveriť, že rodičia chceli pre nás len to naj ... ?

Počas rokov budovania šťastných socialistických zajtrajškov odišlo z tejto republiky čosi menej ako 140 tis. ľudí. A označovalo sa to takmer za tragédiu. Dnes ich v zahraničí pracuje odhadom do 300 tisíc (a zhruba podobný počet je doma bez práce). Pretože neboli ochotní akceptovať platové podmienky u nás alebo si prácu jednoducho nenašli. A vôbec nie som si istý, že by mohla mať vládnuca garnitúra radosť z ich prípadnej masovej účasti vo voľbách. Pretože by to mohlo byť čosi viac ako 10% platných hlasov s nejasným výsledkom.

Blíži sa čas štátnických rozhodnutí jednociferných, ktorých preferencie začínajú nulou alebo jednotkou. Aby odporučili voliť tých, ktorých hlasy neprepadnú. Teda ak si želajú zmenu existujúcich pomerov. Klasik tvrdí, že motorom korupcie na Slovensku sú politici a štátni úradníci. Preto má zmysel veriť tomu kto tvrdí, že politikom nie je. Nechám na vás, ale medzi nami, číslo šesť je dobrý nápad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?