Od imigrantov k hazardu.

Autor: Juraj Vavrík | 25.1.2016 o 14:29 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  460x

Klasik povedal, že keď sú v člne pre šesť osôb rodičia s dvoma deťmi a neďaleko plávajú ľudia z potopenej lode, majú niekoľko možností. 

Otočia loď a ufujazdia kade ľahšie, zoberú na loď dvoch, lebo môžu a patrí sa pomôcť, zoberú štyroch, lebo loď to ešte zvládne. Tu dobré možnosti pre rodinu na lodi končia. Ďalší dvaja na palube, ktorí by sa tam dostali proti vôli posádky znamenajú, že loď sa skôr či neskôr potopí. Ak sú medzi tými, ktorí sa dostali na palubu takí, ktorým vo vode ostala časť rodiny, môže sa stať, že do vody hodia pôvodnú posádku (jej časť?), aby zachránili tých svojich.

Skúsite nájsť paralelu s imigračnou krízou? Oficiálna verzia hovorí, že nechceme na palube žiadneho, max. dvoch s kresťanskými koreňmi. Slniečkári tvrdia, že štyroch zvládneme a potichu myslia na šiestich. Skeptici hovoria, že čoskoro nás väčšinu (všetkých?) povyhadzujú z člna a nebudú pritom vôbec sentimentálni ... A nakoniec tí noví v člne zistia, že majú málo paliva a na breh sa nedostanú, lebo trebárs väčšina z nich nevie plávať (voda je príliš studená).

Ak vezme rodina na palubu muža a ženu a poskytne im prechodne príbytok, časom môže zistiť, že majú už päť detí a je z nich mienkotvorná väčšina, ktorá si medzitým prisvojila naše výdobytky a pocíti túžbu zasvätiť ich do zvyklostí, ktoré si priniesli so sebou. S tým, že sa môžu prispôsobiť ...

Nemecko sa dnes sporí o to, či už majú obrazne na palube štyroch alebo šiestich ďalších pasažierov. Ostatní hovoria dosť a vyhlasujú, že z budúcich katastrof vezmú maximálne po dvoch a nie mladé zmiešané páry, lebo ... (počet detí).

Uvažujeme o príčinách imigračnej krízy v kategóriách a hraniciach zakreslených na mapách, ktoré už dnes neplatia. Prví, ktorí budú mať osoh z novej situácie, budú kartografi. Pretože nové mapy sú miliardový biznis. Naučíme sa názvy nových štátov, mená nových lídrov, možno aj v Európe, zaregistrujeme, že svet sa akosi inak usporiadal a nejaký čas budeme v rozpakoch, či sa z toho máme tešiť alebo len vziať na vedomie, pretože nám iné neostáva. Alebo to bude inak?

Poďme radšej domov. Zaregistroval som úvahu, že slovenskú pravicu rozbila Radičová. Nerozbila. Ona už rozbitá bola. Radičová bola len nádejou (ilúziou), že tak ešte nie je. Najmä ak bolo všetko postavené na predstave, že Rišo udrží balónik ...

Strana Sieť chce aktuálne investovať do softvéru v školstve. Spomenul som si na heslo, ktoré sme mali v prvej robote – v zdravom hardveri, zdravý softvér. To je taký, ktorý o.i. nepodlieha mámeniu hazardu, pristúpeniu k záväzku a iným formám ručenia tretími osobami, ktorý nevypúšťa dymové clony o čistom a priezračnom financovaní, o tom, že štát slúži ... namiesto toho, aby prosperoval a riadil (štát je bohatý, keď sú bohatí ľudia), pretože inak je to potom malvér. Alebo rovno trójsky koníček?

Nie som bankár, ale ja osobne by som na budúci volebný výsledok milión bez zabezpečenia nikomu nepožičal. Ani Robovi. A požičal má diametrálne iný význam ako investoval. Investor sa totiž finančne podieľa na riziku aj úspechu podnikateľského zámeru. Ten, kto požičal na budúci volebný výsledok bez kolaterálu, je preto logicky investor alebo hazardný hráč. Inak by sa správal ako banka.

Som toho názoru, že Boris má pravdu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?